Достапни линкови

logo-print

Русинот кој ловеше покемони во црква во домашен притвор


Рускиот блогер против кого се води кривична истрага оти објави видео на кое тој „лови покемони“ во руска православна црква, е префрлен во домашен притвор. Судот денеска одлучи блогерот Руслан Соколовски да биде префрлен дома. Тој објави видео на Јутуб на кое се гледа дека тој ја игра играта и покрај предупредувањето да не се бркаат покемони во верски објекти или во близина на државната граница, оти прекршителите може да се соочи со кривична пријава.

Властите го обвинија Соколовски за поттикнување на верска омраза. Амнести интернешнал остро го критикуваше апсењето на блогерот.

XS
SM
MD
LG