Достапни линкови

logo-print

Германските пратеници може да ја посетат базата Инџирлик


Турските власти ја укинаа забраната за германските парламентарци кои повеќе од два месеца чекаат да ги посетат своите војници во базата Инџирлик, каде што се сместени војници на НАТО.

Забраната беше воведена откако на почетокот на јуни Бундестагот го прогласи за геноцид однесувањето на Отоманската империја во Првата светска војна кон ерменскиот народ.

Германскиот министерот за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ја поздрави одлуката на турските власти.

Посетата на германските пратеници, која дополнително ги наруши затегнатите турско-германски односи и поради која Германија се закани дека може да ги повлече своите војници од Инџирлик, сепак нема да се случи веднаш, туку најверојатно следниот месец.

XS
SM
MD
LG