Достапни линкови

logo-print

Узбекистан назначи привремен претседател


Парламентот во Узбекистан го назначи досегашниот премиер Шавкат Мирзијаев за привремен претседател на земјата, по смртта на претседателот Ислам Каримов, јавија руските новински агенции.

Двата дома на парламентот одржаа заедничка седница за да одлучат кој привремено ќе го наследи Каримов. Каримов, кој беше на чело на Узбекистан од1989 година, почина од мозочен удар на возраст од 78 години. Тој беше погребан во неговиот роден град Самарканд на 3 септември, еден ден откако властите официјално ја објавија неговата смрт.

XS
SM
MD
LG