Достапни линкови

logo-print

Талибанците заземаат нова територија во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека талибанските борци се наоѓаат на два километри од главниот град на провинцијата Урузган, Тарин Кот. Тие стравуваат дека градот ќе падне во рацете на талибанците, ако авганистанската влада не обезбеди поддршка од воздухот и засилување на безбедносните сили во градот.

Авганистанските сили поддржани од американските војници се фокусирани на борбите во јужната провинција Хелманд и во северниот град Кундуз, со што останатите места се оставени да бидат лесна цел за талибанците.

Владините сили, исто така, се борат со Исламска држава во источната провинција Нангархар.

Талибанците потврдија дека презеле 15 владини контролни пунктови, вклучително и „стратешка воена база“ во близина на Тарин Кот.

XS
SM
MD
LG