Достапни линкови

logo-print

Во Истанбул уапсени 11 осомничени за поврзаност со ИД


Единаесет луѓе осомничени за поврзаност со Исламска држава денеска се приведени во полициска акција која била спроведена во исто време на 13 адреси во пет квартови во Истанбул. Според турските медиуми за приведените е утврдено дека често патувале во Сирија и во Ирак. Во полициската операција конфискувани се муниција, пиштол, дигитални материјали за ИД, кодирани документи и воени униформи. Весникот „Хабертурк“ објави дека приведените лица подготвувале напад.

XS
SM
MD
LG