Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција претстави план за политичка транзиција


Главната опозициска преговарачка група во Сирија соопшти дека подготвиле план за политичка транзиција во земјата. Вишиот Преговарачки комитет во кој се собрани претставници на политички и вооружени фракции на опозицијата во Сирија, денеска во Лондон го претстави својот план.

Планот предвидува преговорите меѓу опозицијата и владините претставници да траат шест месеци и да бидат придружени со примирје.
По што претседателот Башар ал-Асад ќе ја предаде власта на влада на национално единство што ќе управува со земјата 18 месеци и ќе организира избори.

Министрите за надворешни работи од групата Пријатели на Сирија, кои ја поддржуваат опозицијата ќе разговараат за предлозите подоцна денеска. Претходно пропаднаа меѓународните планови да се стави крај на конфликтот.

XS
SM
MD
LG