Достапни линкови

logo-print

Во Русија осудени кримски Татари за тероризам


Руски суд во јужниот дел на земјата осуди четворца кримски Татари за тероризам. Судот во Ростов на Дон соопшти дека тие биле членови на исламистичката група Хизб ут Тахрир и ги осуди на затворски казни од 5 до 7 години. Исламистичката група во Русија е прогласена за терористичка. Осудените мажи велат дека не се виновни и додаваат дека процесот против нив е политички мотивиран. Тие беа уапсени во Крим во период од јануари до април. Русија наиде на серозни критики од групите за човекови права и западните влади заради третманот на Татарите, кои зборуваат на турски, откако Русија го анектираше полусторовот во 2014.

XS
SM
MD
LG