Достапни линкови

logo-print

Во Киргистан уапсени луѓе за нападот на Кинеската амбасада


Киргистанските власти соопштија дека уапсиле организатори на нападот на Кинеската амбасада во Бишкек. Нападот го планирале еден државјанин на Киргистан и еден на Узбекистан, велат од Државната комисија за национална безбедност. Од таму соопштија дека напаѓачот е 33-годишен етнички Ујгур кој имал таџикистански пасош. Тој бил член на исламското движење на Источен Туркистан.

Автомобил бомба удри во портите на Амбасадата на 30 август, при што возачот загина, а тројца вработени во амбасадата се повредени. Според киргистанските власти терористичкиот напад бил инициран од страна на неколку ујгурски терористички групи кои се борат рамо до рамо со милитантите на Ал Нусра во Сирија.

XS
SM
MD
LG