Достапни линкови

logo-print

Во турски воздушни напади во Ирак убиени 30 курдски борци


Турската армија денеска информира дека во вчерашните воздушни напади во северен Ирак убила 30 курдски борци, вклучувајќи и високо позиционирани офицери, повикувајќи се на разузнавачки информации од дронови и други технички средства, пренесоа британските медиуми.

Откако минатото лето пропадна примирјето меѓу Турција и оваа милитарна организација, турските воени авиони изведоа повеќе воздушни напади во северен Ирак врз базите на борците на Курдската работничка партија (ПКК), сместени, пред се, во планината Кандил.

XS
SM
MD
LG