Достапни линкови

logo-print

Милосрдните сестри горди на новата светица Мајка Тереза


Милосрдните мисионерки од редот што го основа Мајка Тереза, гордо го проследија нејзиното прогласување за светица од страна на поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциско. Таа во 1950 година го формира овој ред во Калкута со само 12 калуѓерки за да им помагаат на сиромашните и гладните.

XS
SM
MD
LG