Достапни линкови

logo-print

Напредок во борбата против ИД во Либија


Либиските провладини сили соопштија дека се соочуваат со голем отпор од страна на милитантите на Иламската држава во Сирте, но очекуваат да воспостават целосна контрола врз пристанишниот град во наредните денови. Поддржани од американските воздушни напади, силите лојални на либиските власти ја преземаа контролата на речиси сите области кои беа главни засолништа на џихадистите во Северна Африка. Милитантната група Исламска држава ја презема контролата врз Сите во минатата година.

XS
SM
MD
LG