Достапни линкови

logo-print

Меј предупредува на тешки времиња по Брегзит


Британскиот премиер Тереза Меј

Британскиот премиер Тереза Меј

Британскиот премиер Тереза Меј изјави дека земјата треба да се подготви за тешките времиња кои ќе следат по напуштањето на ЕУ. Таа предупреди дека Брегзит нема да биде обична пловидба за Британија. Според неа, формалните разговори со ЕУ нема да почнат до 2017 година. Меј ја отфрли и можноста за избори, бидејќи, како што изјави на Британија и терба стабилност.

Таа порача и дека сака Британија да биде независна земја која сама ќе си го пронајде патот во светот. Меј стапи на функцијата откако поранешниот премиер Дејвид Камерон поднесе оставка по референдумот за излез на земјата од ЕУ.

XS
SM
MD
LG