Достапни линкови

logo-print

Попоски на министерски состанок на ЕУ во Братислава


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ , кој се одржа вчера и денеска во Братислава.

Според соопштението на МНР, на состанокот станало збор за борбата против тероризмот и радикализацијата како и на поефикасното справување со предизвиците од мигрантската криза. Попоски истакнал дека заедничката борба против тероризмот би дала многу подобри резултати ако се случува преку интеграцијата на земјите од регионот во ЕУ и НАТО. Тој воедно ја подвлекол улогата на Македонија за стабилноста на регионот.

XS
SM
MD
LG