Достапни линкови

logo-print

ММФ предвидува поголем економски раст на Србија


ММФ соопшти дека економскиот раст на Србија во наредната година би требало да биде 2,8 проценти по овогодинешниот кој изнесува 2,5 отсто. Фондот предупредува и на ризиците од тоа сценарио и владата не треба да биде доведена во искушение од „розевите“ економски изгледи за да не претера со трошоците , бидејќи нивото на долгот на земјата останува високо. Според ММФ, од клучно значење е и Србија да продолжи со реформите во јавниот сектор кои се врзани со договорот за заем од 1,2 милијарди евра.

XS
SM
MD
LG