Достапни линкови

logo-print

Обама во посета на Кина


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама е во посета на Кина каде ќе присуствува на самитот на Г20, при што тоа е последното негово патување во Азија пред да ја напушти функцијата. Се очекува Обама да ја искористи посетата за да ја промовира неговата работа на климатските промени. Тој ќе се сретне и со кинескиот претседател Кси Џинпинг.

Двајцата лидери најверојатно ќе објават дека нивните земји формално земааат учество во парискиот договор за намалување на емисиите на јаглерод кои придонесуваат за глобалното затоплување.

XS
SM
MD
LG