Достапни линкови

logo-print

Русија ќе продаде дел од акциите на Роснеф


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Русија продолжува со плановите да собере над 11 милијарди долари преку продажба на речиси една петина од државната нафтена компанија Роснеф пред крајот на годината. Рускиот претседател Владимир Путин во интервју за Блумберг изјави дека земјата планира да продаде 19, 5 отсто од акциите на стратешки инвеститори. Според него, продажбата ќе покаже дека Русија продолжува со посветеноста да ја намали улогата на земјата во економијата и покрај неуспехот во 2014 предизвикан од падот на цените на нафтата и западните санкции.

XS
SM
MD
LG