Достапни линкови

logo-print

Ердоган ги бара од ЕУ парите за мигрантите


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ја обвини Европската унија дека недоволно финансиски ја помогна Турција, иако тоа го вети во рамки на спогодбата за мигрантите. ЕУ вети шест милијарди евра како поддршка за Турција на своја територија да задржи околу три милиона бегалци.

„И што се случи? Досега дадената поддршка изнесува 183 милиони евра“, вели Ердоган. Тој додава дека овие пари не и се дадени на Турција, туку на Уницеф.

„Ниту една земја не може сама во оваа криза. За жал, ЕУ не го одржаа ветувањето за ова прашање, рече Ердоган.

XS
SM
MD
LG