Достапни линкови

logo-print

Нови санкции на САД против проруските бунтовници во Украина


Американското министерство за финансии соопшти дека ќе воведе нови санкции поврзани со конфликтот во Ујкраина. Со нив ќе бидат погодени 37 лица и организации во Русија и Украина, меѓу кои и претпријатија задолжени за изградба на мостот што треба да ги поврзе Русија со анкетираниот полустров Крим. На листата на санкциите се наоѓаат и шестмина проруски бунтовници, како и 11 луѓе од Крим. Во двегодишните судири меѓу проруските сепаратисти и украинските власти на истокот на Украина загинале околу 9 илјади и 300 луѓе, додека милион ипол се раселени.

XS
SM
MD
LG