Достапни линкови

logo-print

Кина не издава визи за Киргистанци


Кинеската амбасада во Бишкек не издава визи на граѓаните од Киргистан по терористичкиот напад врз амбасадата на Кина во земјата.

Министерството за надворешни работи на Киргистан денеска објави дека оние граѓани кои аплицирале за виза, може да ги добијат назад своите пасоши без визи. Бомбаш-самоубиец со автомобил удри во портите на кинеската амбасада во Бишкек на 30 август, по што детонираше експлозив. При нападот загина возачот на автомобилот, а повредени се тројца вработени во амбасадата. И киргистанските и кинеските власти велат дека станува збор за терористички напад. Засега никој не презеде одговорноста за бомбашкиот напад.

XS
SM
MD
LG