Достапни линкови

logo-print

Турскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка


Турскиот премиер Бинали Јилдимирим

Турскиот премиер Бинали Јилдимирим

Турскиот министер за внатрешни работи Ефкан Ала поднесе оставка по серијата бомбашки напади во земјата, за кои се обвинети курдски бунтовници и екстремисти од ИД. „Функцијата министер за внатрешни работи ја презема досегашниот министер за труд Сулејман Сојлу“, изјави премиерот Бинали Јилдимирим. Нов министер за труд ќе биде Мехмет Муезиноглу, кој во периодот од јануари 2013 до мај 2016 беше министер за здравство, јави Анадолија.

XS
SM
MD
LG