Достапни линкови

logo-print

Командантот на ИД во Сирија убиен во руски напад


Руското Министерството за одбрана соопшти дека при руски воздушен напад во провинцијата Алепо во Сирија бил убиен високиот командант на Исламската држава, Абу Мухамед ал Аднани. Од Министерството соопштија дека најмалу 40 милитанти се убиени во серијата воздушни напади. И од Пентагон претходно потврдија дека спровеле воздушни напади чија цел бил Аднани, но не јавија за резултати од нападите. Од Пентагот го опишаа Аднани како креатор на надворешните операции на Исламската држава и нејзин портпарол.

За убиството на Аднани јави и новинската агенција Амак, која се поврзува со оваа екстремистичка група. Аднани беше еден од ветераните на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG