Достапни линкови

logo-print

Демократите бараат истрага за руското хакирање во САД


Лидерот на демократите во американскиот Сенат Хери Рид

Лидерот на демократите во американскиот Сенат Хери Рид

Лидерот на демократите во американскиот Сенат Хери Рид и други демократи во Конгресот побараа од ФБИ да започне истрага за наводите дека руската влада, со сајбер напади, се обидува да ги наруши претседателските избори. „Можноста една непријателска влада активно да се обидува да ги наруши нашите слободни и фер избори претставува една од најсериозни закани за нашата демократија од Студената војна“, оценува тој во писмото до директорот на ФБИ Џејмс Коми по откривањето на случај на хакирање на гласачкиот систем во две американски држави, најверојатно од Русија.

XS
SM
MD
LG