Достапни линкови

logo-print

Убиен еден од командантите на ИД во Сирија


Абу Мухамед ал Аднани

Абу Мухамед ал Аднани

Портпаролот и еден од командантите на милитантите на Исламската држава Абу Мухамед ал Аднани бил убиен во северниот дел на Сирија, соопшти новинската агенција Амак, која се поврзува со оваа екстремистичка група. Во веста се наведува дека тој бил убиен за време на операцијата против воената кампања во Алепо. Аднани беше еден од ветераните на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG