Достапни линкови

logo-print

Кери повика Пакистан да се бори против терористите


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Њу Делхи повика Пакистан да им се приклучи на другите земји во борбата против тероризмот, велејќи дека не може да има разлика меѓу „добри и лоши терористи“. Кери изјави дека Исламабад не треба да се чувствува изолиран од планираните трилатерални разговори меѓу САД, Индија и Авганистан следниот месец на годишните средби на ОН во Њујорк.

Кери денеска е во посета на Индија, во време на големи протести во Кашмир против индиската власт. САД постојано ги повикуваат Индија и Пакистан преку дијалог да го решат спорот околу Кашмир.

XS
SM
MD
LG