Достапни линкови

logo-print

САД нудат награда за информација за член на ИД


САД нудат награда од три милиони долари за информации за таџикистанскиот полковник Гулмурод Халимов, кој е во бегство и се приклучил на екстремистите на Исламска држава. Од американскиот Стејт Департментот денеска соопштија дека Вашингтон смета оти Халимов е клучен член на екстремистичката група. Халимов е поранешен командант на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи на Таџикистан. Тој се приклучил на ИД во април 2015 година. Таџикистанските власти велат дека Халимов на двапати бил сериозно повреден во Сирија.

XS
SM
MD
LG