Достапни линкови

logo-print

Во Косово уапсени шестмина за нападот на Парламентот


Полицијата во Косово уапси шест луѓе кои се осомничени дека имаат врска со гранатирањето на зградата на Парламентот на Косово на 4 август, соопшти полицијата. Тогаш двајца моторциклисти истрелаа гранати кон зградата на Собранието, но никој не беше повреден. Сите осомничени се членови на опозициската партија Самоопределување. Од партијата неколкупати до сега пуштаа солзавец во Парламнетот, додека нивни поддржувачи неколкупати се судрија со полицијата пред Собранието. Тие се противат на законот за демаркација со Црна Гора, како и на дијалогот со Србија под покровителство на ЕУ, со кој им се дава поголема автономија на српските области во Косово. Двата договори се од суштинско значење за прижближување на земјата кон ЕУ. Полицијата при апсењето на осомничените открила и оружје.

XS
SM
MD
LG