Достапни линкови

logo-print

Гутереш води во трката за ГС на ООН


Поранешниот премиер на Португалија Антонио Гутереш

Поранешниот премиер на Португалија Антонио Гутереш

Поранешниот премиер на Португалија Антонио Гутереш го задржа првото место во третата рунда гласање во Советот за безбедност на Обединетите нации за нов генерален секретар на Светската организација. На второ место е словачкиот дипломат Мирослав Лајчак, додека на трето е кандидатот од Србија Вук Јеремиќ заедно со директорката на УНЕСКО, бугарката Ирина Бокова. Македонскиот кандидат Срѓан Керим е на шестото место од десете кандидати за таа функција. Советот за безбедност тајно ќе гласа се додека не биде постигнат консензус за кандидатот кој ќе го замени Бан ки Мун чиј втор мандат му истекува на крајот на годинава.

XS
SM
MD
LG