Достапни линкови

Рускиот параолимписки тим суспендиран од зимската Олимпијада


Од отворањето на Параолипмпсиките игри во Сочи 2014 година.

Од отворањето на Параолипмпсиките игри во Сочи 2014 година.

На Русија, чиј тим кој веќе е суспендиран од Параолимпијадата во Рио во идниот месец, и е забренто да учествува на Зимските параолимписки игри во 2018 година во Јужна Кореа, соопштено е во Москва. До ова дојде по препорака на Светската анти допинг агенција по истрагата која покажала дека руската влада неколку години прикривала стотици случаи на допингување за време на олимписките и параолиписките игри. Руските параолимписки спортисти се сметаат за едни од најдобрите во светот.

XS
SM
MD
LG