Достапни линкови

logo-print

Во бомбашки напад во Јемен 25 жртви


Во самоубиствен бомбашки напад во градот Аден во Јемен загинаа 25 припадници на владините сили кои се подготвуваа да патуват за Саудиска Арабија на обука. Во нападот биле повредени уште 60 други луѓе. Автомобил бомба експлодирал во близина на две училишта и една џамија во Аден, каде што војниците се регистрирале за да отпатуваат на мисијата. Саудиска Арабија се обидува да обучи војска од пет илјади луѓе за воени операции. Од екстремистичката организација Исламска држава соопштија дека еден од нивните борци е одговорен за нападот. Од екстремистичката група, пак, тврдат дека во нападот загинале 60 луѓе.

XS
SM
MD
LG