Достапни линкови

logo-print

Турција во Сирија не се бори само против борци на ИД


Пентагон потврди дека турски сили се борат против сириски бунтовници во делови од северна Сирија, каде што нема борци на организацијата Исламска држава. Во соопштението на специјалнот претставник на САД во регионот, се наведува дека американски сили не биле вклучени во најновите судири во северниот дел на Сирија и дека не ги поддржуваат новите судири. САД велат дека ги поддржуваат само воените интервенции на Турција во северниот дел на Сирија, само против милитантите на Исламската држава. И турските и американските власти ги предупредија сириските Курди да се евакуираат од подрачјето под нивна контрола, западно од реката Еуфрат и да се повлечат кон исток.

XS
SM
MD
LG