Достапни линкови

logo-print

Талибанците окупираа област во Авганистан


Талибанците зазедоа област во југоисточниот дел на Авганистан кај границата со Пакистан. Милитантите ја окупираа областа Јани Кхел по тешки судири со авганистанските безбедносни сили синоќа. Најмалку пет полицајци загинаа, а пет други се ранети во судирите. Локалните власти оценија дека областа Јани Кхел паднала во рацете на Талибанците, бидејќи централната власт не испратила соодветни засилувања. Во изминатиот период екскалираа нападите на Талибанците во Авганистан.

XS
SM
MD
LG