Достапни линкови

logo-print

Штајнамер бара нов договор со Русија


Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер побара нов договор со Русија за контрола на оружјето со цел да се спречи, како што наведува, „случајна војна“. Ова доаѓа во момент кога и Москва и НАТО ги интензивираат воените маневри. Новиот договор би требало да понуди транспарентност и мерки на доверба меѓу двете страни. „Сакаме содржински дијалог со сите партнери кои ја сносат одговорноста за безбедноста во Европа, и тоа би требало да се одвива преку ОБСЕ“, пишува Штајнмаер.

XS
SM
MD
LG