Достапни линкови

logo-print

Дамаск ја осуди турската интервенција во Сирија


Сириската влада ја осуди операцијата на турските сили во областа Џарабулус која се наоѓа во рацете на екстремистите на Исламската држава. Според властите во Дамаск актот не турските сили е „флагрантно кршење“ на суверенитетот на Сирија. Министерството за надворешни работи соопшти дека го осудува преминување на границата меѓу Турција и Сирија од страна на турски тенкови и оклопни возила поддржани од коалицијата предводена од САД кон градот Џарабулус. Во меѓувреме во Турција е американскиот потпретседател Џо Бајден кој се среќава со турските власти. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на Твитер напиша дека „чистењето“ на Џарабулус ќе означи пресвртница во борбата против ИД.

XS
SM
MD
LG