Достапни линкови

logo-print

Бајден допатува во Турција


Американскиот потпретседател Џозеф Бајден

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден допатува денеска во Анкара каде што ќе има разговори со турското раководство во момент кога државата почна со операција за да протера припадници на ИД од град на границата со Сирија. Бајден е највисок западен дипломат кој ја посетува Турција по неуспешниот обид за пуч од 15 јули. Според западни медиуми, Бајден ќе се обиде да ги поправи односите на САД со Турција откако Анкара го обвини имамот Фетула Ѓулен кој живее во Пенсилванија дека е одговорен за пучот.

XS
SM
MD
LG