Достапни линкови

logo-print

Шефот на црногорската дипломатија се повлече од трката за ГС на ООН


Игор Лукшиќ

Игор Лукшиќ

Шефот на црногорската дипломатија Игор Лукшиќ се повлече од трката за нов генерален секретар на Обединетите нации. Во трката наследник на Бан Ки Мун сега остануваат уште 10 кандидати. Традиционално, оваа функција ротира меѓу регионите. Азија, Африка, Латинска Америка и Европа веќе имаа свој претставник како генерален секретар. Меѓутоа источноевропските земји, вклучувајќи ја Русија, се побунија дека никогаш досега немале генерален секретар на ОН и оти сега бил нивен ред.

XS
SM
MD
LG