Достапни линкови

logo-print

Турска операција за чистење на сириската граница од ИД


Турција соопшти дека нејзината војска покренала операција за чистење на границата со Сирија од милитантите на исламската држава. Вчера турските власти наложија евакуација на жителите на градот Каркамиш, на границата со Сирија врз кој претходно беа истрелани две минофрлачки гранати од територијата на Сирија. Градот се наоѓа во близина на Џарабулус во Сирија, кој е под контрола на Исламска држава. Медиумите пренесуваат дека сириските бунтовници, кои ја имаат поддршката на Анкара, подготвуваат голема офанзива со цел да ја повратат контролата врз Џарабулус.

XS
SM
MD
LG