Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес во централна Италија


Градот Аматриче во централна Италија изутрината бил погоден од силен земјотрес си сила од 6,2 степени. Градоначалникот Серџо Пироци изјави дека под урнатините имало луѓе. „Патиштата до градот се во прекин. Има луѓе под урнатините. Имаше и лизагање на земјиштето“, рече тој за РАИ. Италијанската агенција за цивилна заштита соопшти дека потресот бил силен и оти имало извештаи за големи штети. Земјотресот бил почувствуван во Рим.

XS
SM
MD
LG