Достапни линкови

logo-print

Спортскот суд ја одби жалбата на руските параолимпијци


Арбитражиот суд за спорт го одби барањето на Русија да се укине забраната за настап на параолимписките игри во Рио.

Параолимпискиот комитет на Русија поднесе жалба против одлуката на Меѓународниот параолимписки комитет да им забрани на руските спортисти да учествуваат на Параолимпијадата од 7 до 18 септември..
Претходно овој месец, Меѓународниот комитет му забрани на целиот тим на Русија, кој брои речиси 270 спортисти да настапат на Параолимпијадата, поради скандалот со допинг кој ја тресе Русија.

XS
SM
MD
LG