Достапни линкови

logo-print

Турските власти несигурни дали дете го изведе нападот во Газиантеп


Турските власти ја повлекоа претходната изјава дека самоубиствениот бомбашки напад на свадба во Газиантеп во саботата бил извршен од дете. Премиерот Бинали Јилдирим изјави дека властите се уште се обидуваат да утврдат кој го извршил нападот, при што загинаа најмалку 54 лица, дополнувајќи дека се уште не било познато дали станува збор за дете или возрасен. Говорејќи по седницата на владата, тој рече дека се уште не се пронајдени индиции за сторителот на нападот. Претседателот Реџеп Таип Ердоган завчера соопшти дека атентаторот самоубиец бил на возраст меѓу 12 и 14 години.

XS
SM
MD
LG