Достапни линкови

logo-print

Делегација на САД во Анкара на разговори за Ѓулен


Американска делегација пристигна во Анкара за средба со турски колеги по прашањето за екстрадицијата на Фетула Ѓулен, кого властите во Турција го обвинуваат дека стои зад обидот за преврат на 15 јули.

Како што објави турската телевизија „Хабертурк“, Турција веќе испратила во САД четири досиеја во врска со дејноста на т.н. терористичка организација на Ѓулен (ФЕТО), од кои, само последното е составено од стотици документи.

Анкара испрати до Вашингтон две барања, едното за задржување на Фетула Ѓулен, лидерот на организацијата, која според турските власти го извршила обидот за преврат во Турција, а другото за негова екстрадиција од Пенсилванија, каде живее од самонаметнатиот егзил во 1999 година.

Имено, тоа ќе биде темата на разговорите, кои ќе започнат утре, меѓу претставниците на двете земји.

XS
SM
MD
LG