Достапни линкови

logo-print

Помош за Западен Балкан да се справи со мигрантската криза


Чешкиот премиер Бохуслав Соботка изјави денеска во Прага дека Европа нема да успее да се избори со безбедносни закани, како што се терористички напади и миграциски бран, ако не формира своја армија.

Соботка на редовно годишно советување со чешки амбасадори побара поголема помош за држави од поранешна Југославија на балканската рута.

Тој рече дека државата во рамки на Вишеградската четворка настојува да им помогне на држави од Западен Балкан, не само хуманитарно, туку и со испраќање полицајци и опрема да ги обезбедат границите пред миграцискиот бран.

Чешка според него, ќе продолжи да бара и ефикасна помош и координација со држави од Западен Балкан и од ЕУ.

XS
SM
MD
LG