Достапни линкови

logo-print

ИД ја презеде одговорноста за нападот источно од Москва


Исламска држава ја презема одговорноста за нападот врз сообраќајна полиција во близина на Москва во кој беа убиени двајцата напаѓачи. Милитантната група ја презеде одговорноста преку агенцијата Амак која вообичаено ги пренесува нивните соопштенија.

Руските истражни органи соопштија дека ги идентификувале двајцата Чеченци, 21 годишниот Усман Мурдалов и 18 годишниот Сулим Исраилов кои имале огнено оружје и две секири и нападнале сообраќајна полиција источно од Москва на 17 месецов. Еден од нив беше убие за време на нападот, а другиот додека се обидувал да пружи вооружен отпор.

Во нападот беа повредени двајца полицајци, од кои еден посериозно.
Русија ги бомбардира ИД и другите милитанти во Сирија во воздушната кампања во поддршка на претседателот Башар ал-Асад.

XS
SM
MD
LG