Достапни линкови

logo-print

Турскиот парламент го одобри договорот за помирување со Израел


Турскиот парламент го одобри договорот за помирување со кој треба да се нормализираат односите со Израел. Со ова се отвора пат за двете земји да ги обноват дипломатските односи.

Парламентот денеска гласаше за одобрување на договорот. Ратификацијата се очекуваше минатиот месец, но беше одложена по неуспешниот обид за пуч кој се случи во Турција на 15 јули.

Односите меѓу двете земји, кои порано беа блиски сојузници, се влошија пред шест години по нападот на турскиот брод, дел од флотилата која носеше помош за појасот Газа. При нападот од страна на израелските сили загинаа десет турски активисти. По нападот, Анкара го протера израелскиот амбасадор и ја замрзна воената соработка со Израел.

Израел сега има 25 работни денови да им плати 20 милиони долари отштета на жртвите.Со договорот исто така и се овозможува на Турција да доставува хуманитарна помош за Палестинците.

XS
SM
MD
LG