Достапни линкови

logo-print

Руска опозициска партија нема да води кампања во Крим


Руската опозициска партија ПАРНАС нема да води кампања за претстојните парламентарни избори во анектираниот регион Крим, бидејќи украинската влада се противи на тие избори. Од партијата велат дека ќе ја почитуваат одлуката на Украина и ќе постапат согласно меѓународното право. Опозициската партија смета дека анектирањето на Крим од руска страна е нелегално и дека полуостровот треба да се врати под украинска власт.

XS
SM
MD
LG