Достапни линкови

logo-print

Романија ги негира извештаите за пренесување оружје


Романскиот министер за надворешни работи ги отфрли пишувањата на некои медиуми дека САД преместуваат нуклеарно оружје од бази во Турција во Романија. Во денешното соопштение од Министерството наведуваат дека ги отфрлаат тие информации. Веб-сајтот Euractiv.com објави извештај повикувајќи се на два неидентификувани извори кои велат дека САД почнале да пренесуват нуклеарно оружје од воздухопловната база Инџирлик во Турција да воздухопловната база Девеселу во Романија.

XS
SM
MD
LG