Достапни линкови

logo-print

Собрани околу 39 милиони денари за поплавените


Црвениот крст на Македонија досега до граѓаните од загрозените подрачја од неодамнешното невреме дистрибуирале повеќе од 27 илјадипакети со храна, илјадници оброци, литри мелко, хигиенски пакети, храна за бебиња, облека, душеци... Укажани се 123 асистенции по прва помош од страна на екипите на Црвениот крст. Досега на телефонските линии и на жиро сметката на солидарниот фонд се собрани околу 39 милиони денари.

Од утре помош за поплавите ќе се донира и во поштите. Македонска пошта од утре до 31 август годинава ги отвора своите единици на поштенска мрежа за собирање хуманитарна помош за настраданите подрачја во скопскиот регион.

Оттаму посочуваат дека дистрибуцијата на хуманитарната помош ќе се изврши во соработка со Црвениот крст на Република Македонија.

XS
SM
MD
LG