Достапни линкови

logo-print

Турската полиција апси во Судската палата во Истанбул


Архивска фотографија

Архивска фотографија

Главното обвинителство на Истанбул издало наредба за апсење на 83 службеници од Судската палата, по што полиција презеде акција во рамки на истрагата против терористичката организација на Фетула Ѓулен (ФЕТО), која турските власти ја обвинуваат за организирање на обидот за преврат од 15 јули, информира весникот „Милиет“.

Екипи на полицијата ги претресуваат службените канцеларии на осомничените. Заради операцијата блокирани се излезите од зградата.

Полициски екипи вчера приведоа 136 службеници за време на операции во три истанбулски судови, во рамки на истрагата за обидот за преврат од пред еден месец.

XS
SM
MD
LG