Достапни линкови

logo-print

Руските параолимпијци се жалат на забраната за Рио


Параолимпискиот комитет на Русија поднесе жалба против одлуката на Меѓународниот параолимписки комитет да им забрани на руските спортисти да учествуваат на Параолимпијадата во Рио од 7 до 18 септември.
Рускиот комитет денеска соопшти дека поднеле жалба до Арбитражниот Суд за спорт, а рочиштето за овој случај ќе се одржи на 21 август. Одлуката може да се очекува на 22 август.
Претходно овој месец, Меѓународниот комитет му забрани на целиот тим на Русија, кој брои речиси 270 спортисти да настапат на Параолимпијадата, поради скандалот со допинг кој ја тресе Русија.

XS
SM
MD
LG