Достапни линкови

logo-print

Мостот во Косовска Митровица за нормализирањето на односите


Канцеларијата на ЕУ во Косово соопшти дека работите кои се изведуваат на мостот во Косовска Митровица се очекува да ги олесни контактите меѓу жителите од северниот и јужниот дел на градот, но и пошироко.

„Со отпочнувањето на имплементацијата на овој договор, мостот во Митровица ќе стане симбол на нормализирањето на односите меѓу заедниците“, стои во соопштението за медиумите.

Работата на мостот е дел до договорот Белград-Приштина.

Проектот е финансиран од Европската унија со средства во износ од над 1,2 милиони евра.

XS
SM
MD
LG