Достапни линкови

logo-print

Почина една жена од нападот во воз во Швајцарија


Илустрација

Илустрација

Почина една жена повредена за време на синоќешниот напад со нож во воз во Швајцарија, соопшти полицијата. Жената која имала 34 години им подлегна на повредите здобиени за време на нападот, а уште три жртви остануваат во критична состојба. Во нападот беа повредени седум луѓе. Напаѓачот првин нападнал со нож, а потоа подметнал пожар во возот. Напаѓачот, кој бил швајцарски државјанин, исто така починал од изгорениците од пожарот.

Полицијата соопшти дека не постојат индикации дека 27-годишниот осомничен за нападот имал какви било врски со терористички организации. Осомничениот за нападот исто така е хоспитализиран со тешки изгореници. Нападот се случил во близина на границата со Лихтенштајн.

XS
SM
MD
LG